Ana Kuzusu

TRT 1 Hafta İçi Her Gün - 14:30


Hafta içi her gün saat 14.30’te yayınlanacak ‘Ana Kuzusu’nda, kızlar, 13 hafta boyunca toplam 1000 çeyrek altını kazanmak için yarışacak, anneler onlara not verecek.  Kızlar ev işlerinde tüm maharetlerini sergilerken, rakiplerinin annelerinden en çok altını almaya çalışacak.
 
Görevleri Kızlar Yapıyor, Kararı Anneler Veriyor! 
 
4 anne ve 4 kız, kameralar önünde günlük yaşamlarını sürdürürken alışverişten ev temizliğine, yemek hazırlamaktan çay ikramına kadar değişik ev işleri kızlar tarafından yerine getirilecek. Gün sonunda ise son sözü anneler söyleyecek. Bir nevi jüri olan anneler, o gün için kendilerine verilen 4 altını, başarılı bulduğu kızlara ödül olarak verecek. Ancak, hiçbir anne kendi kızına ödül veremeyecek.
 
Haftanın son günü ise özel oyunlar etabı olacak. Kızlar, 3 ayrı oyun etabında kendilerine verilen sürede başarılı olmaya çalışacak. Oyun etaplarının sonunda değerlendirmeyi sunucu Özlem Balcı yapacak. Özlem Balcı, her oyun etabını birinci bitiren kıza, 2 altın verecek. Yapılacak 3 oyun etabı sonunda dağıtılacak olan toplam 6 altın, hafta birincisinin belirlenmesinde büyük rol oynayacak.
 
Hafta içi finalleri ve hafta sonu özel oyunlarda en çok altını toplayan yarışmacı o hafta kazandığı altınların sahibi olacak ve  bir sonraki haftaya devam etmeye hak kazanacak. Diğer 3 yarışmacı ise o hafta kazandığı tüm altınları büyük kasaya bırakmak zorunda kalacak.
 
Hafta sonunda en az altını toplayan anne ve kız yarışmadan elenirken elenen grubun yerine yeni bir anne-kız yarışmaya katılacak. Yarışmanın 10. haftasından itibaren eleme olmayacak ve 13 hafta süren maraton sonunda 1000 altın, sahibini bulacak.
 
Yarışmada, anne ve kızlar ev işleri ve özel görevlerinin yanı sıra, her gün gelenek ve göreneklerimiz üzerine farklı konuları konuşacak, görüşlerini açıklayacak.